Tehnologia lucreză pentru noi nu împotriva noastră!

Toate invențiile au la bază scopul principal de a ne ușura nouă viața. Indiferent de ce invenție vorbim: foc, roată, curent electric, automobil, rețelele sociale. Toate acestea sunt rezolvarea la o problemă pe care am avut-o la un moment dat, noi, oamenii.

Odată cu trecerea timpului, simt că din ce în ce mai mulți dintre noi, pierdem din vedere scopul principal al invenției și încet-încet, în loc să ne ajute, o folosim în detrimentul nostru.

Personal am reușit, prin intermediul Facebook-ului, să mă conectez cu câțiva prieteni cu care pierdusem legătura imediat după facultate.

Tehnologia, noi alegem cum o folosim!


Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Previous Post

Marty Winter Specials

Next Post

Resurse utile #011: Lista numelor de domenii asociate unei adrese de e-mail la ROTLD

Related Posts

Una scurta de banci

In schimb, am sa va spun ca am o nedumerire mare cat casa poporului, si anume de ce dracu or acceptat bancile sa se achite facturile de gaz, curent, telefon, internet si dracu mai stie ce serviciu de importanta maxima, la ei in caserie. Adica, plm, nu’i suficient ca sunt o gramada de oameni (clienti) care refuza din varii motive sa isi achizitioneze “modulul” de internet banking … asta presupune ca cel putin pe sfarsitu’ lunii (adica undeva in juru’ datei de 25) e plin ochi in aproape orice sucursala de prin oras (a se intelege ca pana in 25 trebuie duse OP’urile cu biru’ la stat).
citește mai mult