E clar că inima TIFF-ului bate extrem de tare în cadrul secțiunii Zileleor Filmului Românesc (ZFR). La ediția aniversară cu numărul 25, avem o selecție masivă: 31 de producții locale (11 lungmetraje și 20 de scurtmetraje) care se bat pentru trofeele secțiunii, plus o listă lungă de premiere mondiale în afara competiției.
Anul acesta, ZFR e despre debuturi curajoase în ficțiune, documentare care sapă în trecut și titluri care vin direct de la Cannes, Berlin sau Veneția. Iată ce nu ai voie să ratezi la Cluj între 12 și 21 iunie 2026.
- Miza: 31 de producții românești (11 lungmetraje și 20 de scurtmetraje) intră în cursa pentru marile premii ZFR.
- Headliner: Malul vânăt, produs de Sebastian Stan, și Dinți de lapte (r. Mihai Mincan), proaspăt venit de la Veneția.
- Radu Jude x3: Cineastul aduce la Cluj trei titluri noi, inclusiv Jurnalul unei cameriste, direct de la Cannes.
- Aniversare: Sărbătorim 25 de ani de la Marfa și banii (r. Cristi Puiu) și o retrospectivă completă Corneliu Porumboiu.
- Premiere: Documentarul Delta sălbatică și noile filme semnate de Tudor Giurgiu și Paul Negoescu.
Competiția Zilelor Filmului Românesc: Cele 11 lungmetraje
1. Dinți de lapte (r. Mihai Mincan)
După succesul internațional, Mincan revine cu o poveste tensionată despre dispariția unei fetițe în ultimele luni ale comunismului. A avut premiera la Veneția și e unul dintre cele mai așteptate filme ale anului.
2. Malul vânăt (r. Andreea Borțun)
O dramă rurală despre o mamă singură, produsă de nimeni altul decât Sebastian Stan. Filmul a fost deja remarcat în selecția Smart7 și promite un realism visceral.
3. Nu mă lăsa să mor (r. Andrei Epure)
Cu Cosmina Stratan și Elina Löwensohn în rolurile principale, filmul vine de la Locarno și explorează absurdul birocrației românești în fața morții.
4. Catane (r. Ioana Mischie)
O comedie bazată pe fapte reale despre cum un sat întreg fentează taxele într-un mod genial. Deja premiat la Gopo pentru debut și imagine.
Celelalte titluri din competiție:
- Cercul (r. Valeriu Andriuță) – Thriller polițist din Republica Moldova.
- Atât de familiar (r. Rachel Taparjan) – Documentar personal despre regăsirea mamei biologice.
- Dus-întors (r. Cristian Bota) – Relația tată-fiu sub lupă, cu Adrian Titieni.
- Pionul lui Lenin (r. Dragoș Turea) – Sergiu Voloc vânează statui sovietice într-un mix de ironie și istorie.
- Y (r. Maria Popistașu, Alex Baciu) – Despre moșteniri morale și dosarele adopțiilor din anii ’90.
- Principiul incertitudinii (r. Sebastian Bădărău) – Cinema independent 100% cu un vibe punk.
- Un loc sigur (r. Cecilia Ștefănescu) – O vacanță pe litoralul bulgăresc transformată în thriller.
În afara competiției: Jude, Giurgiu și Delta Sălbatică
TIFF.25 nu înseamnă doar competiție. În secțiunile paralele avem câteva filme de neratat:
- Radu Jude aduce trei titluri: Dracula, Plan contraplan și Jurnalul unei cameriste (proaspăt venit de la Cannes).
- 3 zile în septembrie (r. Tudor Giurgiu) – Comedia care a deschis festivalul.
- Delta sălbatică (r. Dan Dinu) – Urmașul spiritual al României sălbatice.
Retrospectivă Corneliu Porumboiu și 25 de ani de „Marfa și banii”
Festivalul îi dedică o retrospectivă completă lui Corneliu Porumboiu, care va primi și Trofeul TIFF.25. De asemenea, sărbătorim 25 de ani de la Marfa și banii, filmul lui Cristi Puiu care a pornit Noul Val Românesc exact când se năștea TIFF-ul.
Lista completă a scurtmetrajelor ZFR (Competiție)
- Vin americanii! (r. Valentin-Rareș Fogoroș)
- 10 mai 1945 (r. Alberto Androne)
- Cherry Master (r. Cosmin Nicolae)
- Tangent (r. Cristi Păun)
- Bittersuite (r. Iris Reșit)
- Lichior de mentă (r. Vlăduț Iosef)
- Frunză (r. Horațiu Carpiuc)
- Viitorul ți-l faci cu mâna ta… (r. Alexandra Schinteie)
- Praf (r. Elena Butică)
- Memory Pills (r. Teodora Mihăilă, Agata Olteanu)
- Margini (r. Roberta Șerban)
- Cristina a fost foarte cuminte (r. Alin Boeru)
- Dumnezeu, mama și eu (r. Ana Pop)
- Blessed (r. Voicu Mureșanu)
- Geese-y Does It! (r. Alina Rusu)
- Atunci când suntem împreună (r. Alexia Drăgan)
- Marea finală (r. Rareș Roșca)
- Vizita (r. Elias Ferchin Musuret)
- Heaven, Be My Judge (r. Octavian Șaramet)
- Căpitane de județ (r. Dan Panaet)